Delta HF Integrale bezesporu patří mezi ty nejslavnější modely automobilky Lancia. V rozmezí let 1987 až 1992 získal tento vůz šestkrát v řadě titul mistra světa v automobilových soutěžích rallye a tento rekord nebyl do dnešních dní překonán. Vozy Lancia Delta s charakteristickými dvěma páry světlometů, bojovým zbarvením Martini Racing a hlavně pohonem všech čtyř kol se nesmazatelně zapsaly do výsledků automobilového sportu i dějin automobilového vývoje. Lancia Delta HF Integrale je po užší předchozí verzi Delta 4WD druhou generací tohoto modelu s pohonem všech kol. Na svět přišla koncem roku 1987 (homologace pro skupinu A rally v roce 1988 pod číslem A-5355). Cílem evoluce bylo zejména zvýšení stability i rychlosti vozu na zpevněném povrchu. Karoserie byla na mnoha místech zesílena, což umožnilo upravit zavěšení předních i zadních kol. Rozšíření rozchodu a použití větší šířky kol si vynutilo rozšíření blatníků vpředu i vzadu. V základní silniční verzi byly použity jednopístové plovoucí brzdové třmeny a vetší kotouče jak vpředu, tak vzadu. Vůz tak na rozdíl od své předchozí varianty v základní verzi vyžadoval o palec větší – tedy patnácti palcová kola.  Motor byl osazen novou hlavou válců, která zvýšila jeho účinnost, klikovou hřídelí, která byla schopná snést vyšší tlaky. V systému přeplňování byl naprosto přepracován systém jeho regulace a v této podobě se v podstatě používá dodnes u většiny turbomotorů. Nově zavedený overboost systém (krátkodobé zvýšení tlaku turba) si vyžádal nový elektronický motormanagement s centrální jednotkou Weber-Magneti-Marelli, pracující na procesoru Motorola 68xxx.

 

 

Vybrané technické parametry naší kočky, aneb nahlédněte do naší kuchyně:

Lancia Delta HF Integrale (rok výroby 1989), označení modelu 831AB.024. Poměr výkon / hmotnost: 1 HP  / 6,5 kg při 5500 RPM. Maximální rychlost 215 km/h.

Motor

Sériový motor 831 C5000. Typ DOHC  vrtání 84 mm, zdvih 90 mm (sériové písty a sériová kliková hřídel). Vačky Colombo & Bariani. Objem motoru 1995 cm³. Kompresní poměr 8:1, 2 ventily na válec a vstřikovače paliva RC. Turbodmychadlo Garrett TBO338 se systémem krátkodobého přetížení overboost a restriktorem 38mm pro omezení přívodu vzduchu dle předpisů FIA pro historické vozy. Centrální jednotka Magneti-Marelli IAW WH4E.03. Uložení motoru v tvrdých silentblocích. Hliníkový chladič vody s ventilátorem SPAL.

Podvozek a převodovka

Převodovka sériová (základní homologace pro sk. N) pětistupňová, plně synchronizovaná systém Porsche. Kroutící moment rozdělován mezinápravovým diferenciálem na přední/zadní nápravu v poměru 56/44%, zadní šnekový samosvorný diferenciál Torsen. Hydraulicky ovládaná spojka MCA Springed Sintered.  Přední zavěšení vyztužené, ramena uložena v unibalech dle homologace. Plynokapalinové tlumiče s možností regulace výšky i útlumu. Zadní zavěšení uložené v polyuretanu. Plynokapalinové tlumiče s možností regulace výšky i útlumu. Disky Braid 7“xR16. Závodní pneumatiky Hankook.

Brzdová soustava

Seriová brzdová soustava: jednopístkové brzdy Girling s plovoucími třmeny a kotouči 284 x 22 mm vpředu, vzadu plovoucí jednopístkové brzdové třmeny Bendix a kotouče 227 x 10,9 mm. Podtlakový posilovač brzd. Pancéřové hadice a brzdové potrubí vedené vnitřkem vozu.

Příslušenství

Karbon-kevlarová ochranná ližina motoru s ocelovou planžetou pro zvýšení životnosti. Hadice motoru Samco,  Bezpečnostní nádrž paliva ATL, elektrická pumpa paliva Bosch s vedením paliva pancéřovými hadicemi. Mechanický hasící systém Sparco. Suchá závodní baterie. Radiátor topení a karbonový přívod ABARTH.

Bezpečnostní výbava

Sedadla Sparco ADV, šestibodové pásy BPS, centrální odpojovač baterie, bezpečnostní odpojovač palivového čerpadla.